Lamel Grafitli Dökme Demir

lamel-grafitli-dokme-demir-konya-dokum

Katılaştıktan sonra bileşimindeki karbonun büyük bir kısmı serbest grafit yaprakları (lamel-pul) hâlinde bulunan bir dökme demir çeşididir. Kırıldığı zaman yüzeyi isli gri görünüşlüdür. Grafitten dolayı rengi esmer olan bu dökme demire lamel grafitli dökme demir veya GRİ DÖKME DEMİR denir.

Gri dökme demirin bileşiminde ana yapısı demirden başka karbon, silisyum, manganez, fosfor ve kükürt bulunur. Bileşiminde bulunan bu elementler genel olarak HAM DEMİR (pik)den gelmektedir. Kükürt, gri dökme demirin içinde bulunması arzu edilmeyen bir elementtir. Fosforun ise az miktarı faydalıdır.

 

Gri Dökme Demirlere Uygulanan Isıl İşlemler

Gri dökme demire çeliğe uygulanana benzer ısıl işlemlerle su verilebilir, temperlenebilir. Örneğin silindir laynerlerin aşınma direnci, sertliğin, sertleşme ve temperleme yoluyla 45-55 HRC değerine yükseltilmesiyle arttırılabilir. Isıl işlem yapmakla elde edilebilecek başlıca avantajlar; daha iyi işlenebilirlik, daha yüksek aşınma direnci ve mukavemet daha iyi boyutsal kararlılıktır.

Ts-552 Lamel Grafitli Dökme Demirler / Genel Amaçlar İçin

 

DDL-15

DDL-20

DDL-25

DDL-30

DDL-35

Çekme Dayanımı N/mm2 min

150

200

250

300

350

Lamel Grafitli Dökme Demirin Kullanım Yerleri

Esmer dökme demir endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Bunlar ziraat, otomotiv, güç kaynaklarında (jeneratör ve motor parçaları), denizcilikte, takım tezgâhlarında, ev eşyası gibi alanlarda kullanılır.